საწევროს ოდენობის განსაზღვრის კრიტერიუმები და გადახდის წესი
- საქართველოს წიგნის ინდუსტრიის ასოციაციის (შემდგომ “ასოციაცია”) ყველა წევრი ვალდებულია გადაიხადოს საწევრო შენატანი წინამდებარე დოკუმენტით დადგენილი წესით.
- საწევრო შენატანის ოდენობა: საწევრო შენატანის ოდენობა განისაზღვრება წევრის წლიური შემოსავლის მიხედვით და იყოფა ხუთ კატეგორიად:
კატეგორია | წლიური შემოსავალი (ლარი) | ყოველთვიური საწევროს ოდენობა |
1 | < 500 000 ლარი | 50 ლარი |
2 | 500 000 – 1 000 000 ლარი | 100 ლარი |
3 | 1 000 000 – 3 000 000 ლარი | 150 ლარი |
4 | 3 000 000 < | 200 ლარი |
- ფინანსური წელი განისაზღვრება შემდეგი პერიოდით: კალენდარული წლის 01 იანვრიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით.
- არაუგვიანეს ყოველი წლის 10 მარტისა, ორგანიზაციის ყველა წევრი ასოციაციის აღმასრულებელ დირექტორს წარუდგენს გასული ფინანსური წლის მიხედვით არსებულ ინფორმაციას წლიური შემოსავლის შესახებ.
- მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე აღმასრულებელი დირექტორი არაუგვიანეს ყოველი წლის 31 მარტისა, თითოეული წევრის მიმართ გამოსცემს ბრძანებას, რომლითაც დგინდება ამ წევრის საწევრო შენატანის ოდენობა ყოველი წლის 01 აპრილიდან შემდეგი წლის 31 მარტამდე.
- წევრი პასუხისმგებელია ასოციაციისთვის მიწოდებული ინფორმაციის სიზუსტეზე. ასოციაცია თავის მხრივ იღებს პასუხისმგებლობას, რომ დაიცავს კონფიდენციალობას და არ გაუმჟღავნებს მიღებულ მონაცემებს მესამე პირებს.
- საწევროს გადახდა ხდება ყოველ კვარტლურად [3 თვე].
- თუ რომელიმე წევრის გაწევრიანების თარიღიდან გამომდინარე სახეზეა არასრული თვე [მაგალითად, გაწევრიანდა კალენდარული თვის შუა რიცხვებში] მის მიერ შესაბამის კვარტალში გადასახდელი საწევრო შემცირდება პროპორციულად.
- ყოველი კვარტლის ბოლოს ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი ამზადებს ინვოისს და უგზავნის წევრს.
- ასოციაციის წევრი ვალდებულია ინვოისის მიღებიდან 10 სამუშაო დღის ვადაში გადაიხადოს საწევრო.
- ზემოაღნიშნული ვადის გასვლის შემდეგ ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი უგზავნის წევრს შეხსენებას. თუ წევრი კვლავ არ გადაიხდის საწევროს, მიიჩნევა, რომ საწევროს გადახდის ვადა დარღვეულია.
- თუ წევრი გადააცილებს საწევროს შეტანის ვადას ზედიზედ ორჯერ, ამის შესახებ აღმასრულებელი დირექტორი აცნობებს გამგეობის თავმჯდომარეს და ამ უკანასკნელის მიერ ბრძანებით ხდება წევრისათვის სტატუსის შეჩერება 1 თვის ვადით.

Criteria for determining the amount of membership fees and payment procedure
1. All members of the Georgian Book Industry Association (hereinafter referred to as the “Association”) are obliged to pay membership fees in accordance with the procedure established by this document.
• Membership fee amount: The membership fee amount is determined based on the member's annual income and is divided into five categories:
CategoryAnnual income (GEL)Monthly membership fee amount
1< 500 000 GEL50 GEL
2500 000 – 1 000 000 GEL100 GEL
31 000 000 – 3 000 000 GEL150 GEL
43 000 000 <200 GEL
• The financial year is defined as the following period: from January 1 to December 31 of the calendar year.
• No later than March 10 of each year, all members of the organization shall submit to the Executive Director of the Association information on their annual income for the previous financial year.
• Based on the information received, the Executive Director shall, no later than March 31 of each year, issue an order to each member, determining the amount of the membership fee of this member from April 1 of each year to March 31 of the following year.
• The member is responsible for the accuracy of the information provided to the association. The association, in turn, assumes responsibility for maintaining confidentiality and not disclosing the received data to third parties.
• Membership fees are paid quarterly [3 months].
• If any member's membership date is an incomplete month [for example, they joined in the middle of a calendar month], their membership fee for the corresponding quarter will be reduced proportionally.
• At the end of each quarter, the association's executive director prepares an invoice and sends it to the member.
• The member of the association is obliged to pay the membership fee within 10 working days of receiving the invoice.
• After the above-mentioned deadline, the Executive Director of the Association sends a reminder to the member. If the member still fails to pay the membership fee, the membership fee payment deadline is considered to have been violated.
• If a member misses the membership fee submission deadline twice in a row, the Executive Director will notify the Chairman of the Board of Directors and the latter will order the member's status to be suspended for a period of 1 month.